Bar, který nikdy nezavírá

Datum: 24.10.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Probudí vás šílená bolest hlavy a pocit, že váš někdo v noci stoprocentně přejel tahačem, polil vás z okénka levným alkoholem a pak ještě zacouval. Naprosto netušíte, kde jste, a člověka, který leží vedle vás, nedokážete identifikovat. V boji o každou vteřinu se nekoordinovaně snažíte najít toaletu a v duchu tiše doufáte, že jste alespoň během noci neopustili hranice republiky. Jak tomu předejít a nepřijít při tom o všechnu legraci? Pořiďte si bar domů! Barman tam bude vždycky fajn chlápek, co vás nikdy neokrade, a už nebudete muset s hořkostí poslouchat ta strašná slova ,,poslední objednávka". Jak si tedy doma udělat bar, který bude bavit vás i vaše přátele?

Kam sním?

Nejklasičtějším místem pro bar bude samozřejmě kuchyně. Časté je umístění menšího barpultu kolmo k lince do tvaru písmene ,,L". Zajímavým řešením je spojení jídelního stolu a baru. To znamená použití kusu nábytku, který je delší než jídelní stůl a o něco nižší nežli klasický hospodský bar, servírovací plocha je také širší než u klasického barového pultu, tak aby u něj mohli jíst dva lidé naproti sobě. Z jedné strany tato deska mívá klasické stolové nožky a zbytek plochy spočívá na skříňkách, kam uložíme vše, co budeme potřebovat k provozu baru. Tento barpult je ideální umístit buď souběžne s linkou nebo opět do ,,L". Pokud máte malý byt a do kuchyně se vám prostě bar nevejde, můžete si udělat radost alepoň pojízdným barovým stolkem.

Méně tradičním (a snad o to zajímavějším) umístěním je bar v obývacím pokoji, když tedy máte dost velký obývák (třeba spojený s kuchyní). Tato možnost je ideální pro provozování večírků s hosty, ale i třeba tehdy, když byste rádi sledovali z baru třeba sportovní zapasy a užili si tak s přáteli výhod sport baru u vás doma. Navíc blízkost televize nahrává možnosti propojit ji s počítačem a za pomoci vhodného programu si doma udělat nejen bar, ale dokonce karaoke bar.

Barový pult

Tvar barového pultu bude v zásadě lineární a na okrajích buďto hranatý nebo s oblými ,,rohy". Většinou bude pouze v jedné lince, ovšem pokud máte hodně prostoru, pak samozřejmě může byt i do ,,L" nebo jinak z roviny vybíhat do různých oblin. Nicméně spíše myslete na praktičnost a dostatek úložného prostoru. Na čem se pak můžete vyřádit je například podsvícení, pokud zvolíte průhledný materiál pro desku nebo boční obklad. Materiál baru záleží na vašem vkusu, solventnosti a souladu se zbytkem interiéru. Možnosti jsou nepřeberné: kov, dřevo, sklo, sklolaminát, pravý či umělý kámen nebo úžasně vypadající deko akrylát.
Jde-li o výšku, pak pokud vám pracovní plocha baru navazuje na linku, měla by být stejně vysoká (zhruba 90cm). U plochy servírovací nebo odděleného baru můžete ještě asi pětadvacet centimetrů přidat.

Barové židle

První, na co musíme myslet u barovek, je jejich stabilita. Tu si při koupi barových židlí beze studu sami vyžkoušejte, protože pády na zad jsou barová vzpomínka, kterou je lépe vzpomínkou ponechat. Také myslete na výšku židlí vzledem k výšce své a výšce barpultu. Pokud nechcete, aby vám nohy plandaly dolů, a nedosáhnete ze židle pohodlně na zem, vyberte si barovky s opěrou pro nohy. Vzhled židle by opět měl harmonovat s barem a zbytkem bytu. Nicméně v moderním (zejména popartovém) interiéru, dobře vypadá běžná či vyšší (jakási barová) verze slavné židle Panton. Obecně se pro barovky (pokud nejste vyloženě konzervativní či netoužíte spíše po luxusním vzhledu) hodí metalízové povrchy. Budete také volit mezi židlemi bez opěrek a s opěradlem. Ty první lépe vypadají, ty druhé jsou pohodlnější.

Co budete ještě potřebovat:

  • dobrou náladu
  • mixér
  • drtič ledu
  • šejkr
  • několik druhů sklenic
  • kvalitní alkohol, nealkoholické nápoje a další koktejlové ingredience
  • třešinkou na vašem ,,barovém dortu" může být na zdi či baru umístěný neonový nápis a barevné osvětlení