Atypické nemovitosti aneb v kůži zámeckého pána

Datum: 26.08.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Drtivá většina populace sní o vlastním bydlení v pěkném bytě nebo klidném domku. Každý své realitní štěstí nenajde anebo ho najde později, ale spoustě lidí a rodin se jejich sen vyplní. Existují však i takoví majitelé nemovitostí, kterým spadla do klína nemovitost, o níž se jim možná ani nezdálo. Jaké to asi je být vlastníkem zámečku nebo jiné netypické nemovitosti?

Atypické nemovitosti

Tato kategorie ovšem pojme kromě netradičních monumentálních staveb také nemovitosti klasických rozměrů, které ovšem nepatří do škatulky typických provedení. Ono, když se řekne podkrovní byt, zní to celkem lákavě a přitom do oddělení netypických nemovitostí může být v klidu zařazen. Jeho zvláštností jsou šikmé stropy a všudypřítomná střešní okna. Podkrovní byty mívají dispozice slušných rozměrů a často za ně také slušně zaplatíme, což nám ale vykompenzuje exkluzivita prostředí a povětšinou nádherný výhled. Můžeme také zapomenout,že by nás vytopil soused či proměnit ve splněné přání domácí krb. Jen je potřeba doufat, že v domě je funkční výtah!

Mezi atypické nemovitosti se často zařazují mezonetové byty. Téměř každý z nás zažil ten zvláštní pocit při návštěvě v patrovém bytě. Člověk si díky schodům vedoucím z patra do patra připadá jako v rodinném domě. Ačkoliv dnes můžeme najít mezonety hlavně v historických částech měst, objevují se i novostavbách nebo různých experimentálních domech uprostřed modernějších sídlišť. Výhodou dvoupodlažních bytů je oddělený prostor, který se dá skvěle využít na část obývací a část spací. Druhá možnost je oddělit část dospělých a část dětí či dospívajících. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a poměrně složitá údržba kvůli velkému a členitému prostoru.

V kategorii rodinných domů se můžeme setkat se spoustou netypických řešení. Je to určitě tím, že s provedením nemovitosti se může stavitel maximálně vyřádit. Když vzpomeneme varianty z konzervativnějšího soudku, můžeme najít domy s různými geometrickými tvary půdorysů, vícepatrové budovy nebo naopak přízemní domky přestavěné z fotbalových kabin. Pokud se uzda fantazie popustí trochu více, máme možnost se setkat často s prapodivnými anomáliemi. Světlo světa už spatřila chalupa přestavěná z kapličky, dům postavený z papíru anebo kontejnerový domek. Kromě těchto výstřelků existují také stavby jako z říše pohádek. Kam jinam totiž zařadit dům na kuří noze nebo domek postavený ve větvích.

Samostatnou kapitolou jsou historické budovy jako jsou zámečky, malé hrádky nebo tvrze. Majitelé těchto nemovitostí často stavení získali v restituci a pokud jim to jejich možnosti dovolí, snaží se objekt rekonstruovat a obývat. Druhá varianta je jejich následný prodej. Právě s takovými netradičními nabídkami se pak setkáváme na realitních serverech. Ceny se pohybují od několika milionů do závratných výšek. Každá budova s nádechem historie ovšem nemusí nutně stát na svém místě po stovky let. Novodobí podnikatelé si totiž vynašli kratochvíli jak investovat své získané finanční prostředky do opevnění jako ve středověku. Hrádek postavený podle starých postupů pak často slouží jako místo pro historické akce nebo v pronájmu filmovým společnostem.

A pronajmout se dnes dá skutečně cokoli. Když pomineme trvalé užívání a posuneme se o kus dál, můžeme na internetu potkat nabídku pronájmu chrámu, vojenského bunkru nebo dokonce protiatomového krytu. Jak se říká, tisíc lidí, tisíc chutí. Každý má možnost pořízení netradiční nemovitosti, třebas jen na krátkou dobu. Fantazii se meze nekladou a nabídka je pestrá a široká.