Atypické bydlení - mezonety

Datum: 09.08.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: Ondra Riha
Každý z nás jistě slyšel slovo mezonet, ale co to vlastně znamená? Mezonet (z francouzského maisonette – domeček) je velký vícepodlažní byt umístěný v bytovém domě. Tato forma bydlení si získává stále více příznivců. V čem tkví jeho stále stoupající obliba a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Mezonet – směs kompromisů

Poslední léta zaznamenala narůst jak nabídky, tak poptávky po těchto výjimečných bytech. Ve většině jsou zájemci mladí lidé, kteří volí kompromis mezi volbou vícepatrového rodinného domu nebo jednopodlažním bytem. Největší a neopomenutelnou výhodou mezonetového bytu je samozřejmě prostornost. I v bytě o velikosti 2+kk tak získáte nejen punc originality, ale také rozlehlosti.

Výhody a nevýhody mezonetového bytu

Z pravidla bývá vyšší patro bytu o něco menší než to spodní. To, co budí dojem rozlehlosti je schodiště do patra, které se dá, skvěla zakomponovat do interiéru. Vrchní patro je ve větší míře umístěno v podkroví, což na jedné straně upoutá svou netradičností a výhledem ze střešních oken, na straně druhé přináší problémy s umístěním nábytku.

Největší nevýhodou těchto bytů je bezesporu cena, která je vysoká především díky originalitě provedení a vysoké poptávce. Díky tomu je mezonetový byt až dvakrát tak drahý oproti bytu jednopodlažnímu ve stejné výměře. Cena odpovídá také tomu, že mezonetové byty jsou na českém trhu velice krátce, proto se v drtivé většině případů jedná o byty téměř nové a kvalitně zpracované.

Někdo může vidět jistou nevýhodu v tom, že většinou je mezonet umístěn v posledním patře domu, s čímž v případě domu bez výtahu musíme souhlasit. Ale v domě s výtahem nemá mezonet chybu, zvlášť, když je k němu připojena například terasa s krásným výhledem a za to už se nebudete zdráhat připlatit.